ISDN Nedir ?

ISDN Nedir ?


ISDN mevcut analog telefon Şebekesinin sayısal alternatifidir. Normal bir telefon hattı gibi bir telefon numarası çevirip hem sayısal, hem de analog hatlara ulaŞım sağlanabilir. ISDN teknolojisini alıŞılmıŞ analog hatlardan ayıran en önemli özellik tamamen sayısal temiz bir ses kanalı sağlamasının yanında, aynı anda veri (data) iletiŞimine de izin verebilmesidir. Integrated Services Digital Network sözcüklerinin baŞ harflerinden oluŞmuŞtur ve TümleŞik Hizmetler Sayısal Şebekesi olarak Türkçe leŞtirilmiŞtir. Ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleŞtirilip aynı hat üzerinden iletilmesinin sağlandığı bir haberleŞme ağıdır.

Iki farkli ISDN baglantı tipi vardır.

Bunlardan birisi ISDN abonesine iki ayri 64kbps lik kanal sağlayan ISDN BA/BRI veya diğer bir adyıla 2B+1D dir. BA, Basic Access ve BRI, Basic Rate Interface in kısaltmalarıdır ve ISDN BA ile ISDN BRI aynı fonksiyonun iki ayrı ismidir.

Bir diğer bağlantı Şekli ise daha büyük uygulamalarda kullanılan ve 30B+1D sağlayan PA/PRI bağlantı türüdür. PA, Primary Access ve PRI, Primary Rate Interface in kısaltmalarıdır ve ISDN PA ile ISDN PRI aynı fonksiyonun iki ayrı ismidir. ISDN BA/BRI=2B+1D=2x64Kbps=128Kbps ISDN PA/PRI=30B+1D=30 x 64 Kbps = 2 Mbps

Hangi durumlarda hangi ISDN tipi uygundur?

Dosya transferi, LAN baglantıları, görüntü haberleŞmesi, PC haberleŞmesi, Internet servis sağlayıcıları ve büyük Şirketler için ISDN PA aboneliği; daha küçük ve Orta ölçekli Şirketler ve ev aboneleri için ISDN BA aboneliği uygundur.

ISDN BA bağlantısı için özel bir kablo altyapısı gerekir mi?

ISDN BA hatlarında, standart telefon bağlantılarında kullanılan bakır kablolar kullanılır. Abone ile santral arasında farklı bir kablolamaya gerek yoktur

ISDN Uygulamaları nelerdir?

ISDN kiralık hatlarda elde edilebilen kaliteyi ve hızı sağlar. Yaygın uygulamaları aŞağıdaki gibidir: Daha yüksek Internet eriŞim hızı Kiralık hatların yedeklenmesi Video-konferans Görüntülü telefon v.b.

ISDN abonesi olunduğunda mevcut telefon hattının iptal edilmesi gerekir mi ?

ISDN kullanıcıları normal telefon hatlarına ihtiyaç duyuyorlarsa iptal ettirmelerine gerek yoktur. ISDN ve normal telefonlarını isterlerse farklı iki hattan kullanabilir ya da iptal ettirebilirler.

ONLİNE DESTEK
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret281035
Site Haritası